غارآبی سهولان از شگفتی های آفرینش و بعد از غار علیصدر همدان دومین غار آبی کشورمان ایران است. این غار درمنطقه بسیار خوش آب و هوا یی قرار گرفته و هر چهار فصل سال در این منطقه شکوه خاص خود را دارد.
چشم انداز زیبا ، خصوصا کوههای برفگیر و بلند آن در زمستان و پوشش گیاهی ( دارویی و خوراکی ) آن در بهار جلوه خاصی به این منطقه بخشیده است .
این غار در 43 کیلومتری شرق شهرستان مهاباد و بین جاده مهاباد بوکان قرار گرفته است که از نظر آغاز پیدایش ، به دوره دوم زمین شناسی ( کرتاسه ) برمی گردد .

Image

ژاک دومورگان فرانسوی بین سالهای 1896 – 1892 که در ایران مشغول نوشتن کتاب جغرافیای غرب ایران بوده غار را دیده و با کمک روستاییان به وسیله کلک از راه آبی وارد غار شده و از راه خشکی بیرون آمده است . سپس در سال 1350 هجری شمسی یک هیات غار نورد از دانشگاه آکسفورد با تجهیزات کاملی از غار دیدن کرده و درباره آن نوشتند غار سهولان یکی از عجیب ترین و جالب ترین غارهای آبی جهان به شمار می رود.
سرانجام در سال 1370 هیاتی برای شناسایی از غار دیدن کرده و اقداماتی اولیه را انجام داده و در سال 76 اقدام به بازگشایی مسیرهای ورودی آن شده و از سال 79 توسط شهرداری مهاباد مورد استفاده قرار گرفت. باید گفت که هنوز هم مسیرهای دیگر غار کشف نشده است .
هم اکنون این غار توسط شرکت تعاونی گردشگری و تفریحی غار سهولان و شهرداری مهاباد اداره می شود.
موقعیت جغرافیایی : 46 درجه شرقی و 36 درجه و 41 دقیقه عرض شمالی
مساحت : 2 هکتار
ارتفاع از سطح دریا : 1751 متر
ساختار زمین شناسی غار : آبی ، خاکی ، سنگ آهک
موجودات زنده : خفاش ، کبوتر چاهی
متوسط عمق آب : 18 متر
حداکثر عمق : 50 متر
جاذبه های طبیعی : وجود قندیل های آهکی در اشکال مختلف در غار ( شیر ، مار ماهی ،لاک پشت، خفاش ، خوشه انگور ، دلفین و .... )

نوشته شده در تاریخ شنبه 21 خرداد 1390    | توسط: admin administrator    | طبقه بندی: اماکن گردشگری،     |
نظرات()