مسجد سرخ مهاباد

مسجد جامع مهاباد (مسجد سرخ) در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی در سال 1089 هجری قمری بنا شده است. این مسجد در کنار رودخانه مهاباد با مصالحی چون سنگ،‌ چوب، آجر، گل و گچ در زمینی با زیربنای 300 متر و پهنای 150 متر و توسط 10 ستون سنگی و 18 گنبد آجری بنا شده است. فاصله هر ستون از ستون دیگر 4 متر و نیم است.

 

 

ملاجامی

   ملا جامی ابن ملاعبدالکریم ابن مولانا ملا ابوبکر مصنف از علمای مبرز و برجسته عصر خود بوده و تعلیقات نفیسی بر کتب درسی دارد. بداق سلطان مکری حاکم ساوجبلاغ مکری (مهاباد) در سال 1089 قمری مسجد جامع را بنا نهاد وی از ملاجامی دعوت کرد تا در این مکان مقدس به تدریس بپردازد و ملاجامی نیز از دیار مریوان با جان و دل قبول کرده و عازم مهاباد شدند. مقبره ملاجامی در میدان ملاجامی مهاباد واقع شده است که در سالهای اخیر با چند ستون سنگی مزین گردیده است. و در مرکز میدان هم چنانکه در تصویر نیز مشاهده می شود تندیس بزرگی از خود نویس با سنگ و خشت و ... بنا شده است.

 

 

گنبدان (آرامگاه بداق سلطان)

   بوداق سلطان که نام وی در تاریخ اجتماعی منطقه همیشه به نیکی برده شده، فرزند شیر خان از نوادگان صارم بیگ مکری است که به واسطه آثار ارزشمند تاریخی که از خود به جای گذاشته نام وی درخشندگی خاصی نسبت به اسلاف و اخلاف خویش دارد.


   بداغ سلطان در سالهای 1062 تا 1111 هجری قمری در دوران حکومت صفویان حکمران منطقه عمومی مهاباد بوده که در همین زمان هم اقدام به ساخت مقبره وی شده است.

 
   این آرامگاه با زیر بنای 135 متر در ابعاد 7/90 × 17/15 با پی سنگی و گنبد آجری ساخته شده است که مجموعا دارای هفت پایه تزئینی روی ایوان شمالی و جنوبی است. گنبد اصلی به فاصله یک متر و بیست سانتی متر مازاد بر بام آرامگاه تقریبا در مرکز بنا قرار گرفته است.
 

   داخل زیارتگاه سه مقبره وجود دارد که مقبره وسط متعلق به بداغ سلطان و احتمال می رود یکی دیگر از آنها متعلق به شخصی نیکوکار و خیر در آن زمان باشد که مورد تقدس و احترام اهالی منطقه است و هم اکنون به صورت زیارتگاهی برای عامه درآمده است.
بازسازی این بنا از سال 1370 آغاز و در سالهای اخیر به پایان رسیده است.
 

 

 

فه قره قا

   فه قره قا اثری تاریخی است که به صورت دخمه ی سنگی از دوران مادها به جای مانده است.


   این اثر تاریخی در پانزده کیلومتری شمال مهاباد و در جنوب روستای اگریگاش واقع شده است. این دخمه سنگی دو طبقه که شامل چهار ستون سنگی است از نظر حجاری و ستون بندی در عداد مقابر مهم دوره ماد ها به شمار می رود. که در بین سالهای 550 تا 708 قبل از میلاد به وجود آمده است.


   فه قره قا به صورت صخره از لایه های رسوبی آهکی تشکیل شده و در دامنه جنوبی بر دشت وسیع شهر ویران مهاباد مشرف است.

 

   دخمه جمعاً دارای چهار ستون است که دو ستون در قسمت داخلی دخمه و در نزدیکی محل اختلاف سطح قرار دارد و دو ستون دیگر در جلو دخمه واقع شده اند. دور هر یک از این ستون ها 176 سانتیمتر بوده و به صورت استوانه ای و به ارتفاع 220 سانتیمتر از کف دخمه تا سقف آن تراشیده شده است.

 

   داخل این دخمه سنگی 36 متر مربع است که بخش شمالی آن متشکل از دو پله ورودی و دو ستون با ارتفاع 2 متر و 10 سانتی متر و داخل آن یک مقبره بزرگ و دو مقبره کوچک قرار دارد که طبق گفته کارشناسان قبر بزرگ مربوط به یک شاهزاده مانایی به نام "فرورتیش" است.


   طول قبر بزرگ 2 متر و 65 سانتی متر و عرض آن 140 سانتی متر و طول قبرهای کوچک 140 سانتی متر و عرض هریک از آنها 90 سانتی متر است.


   ارتفاع این دخمه سنگی از لب ایوان تا پایین ترین قسمت دامنه کوه پنج متر و سی سانتی متر است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 21 خرداد 1390    | توسط: admin administrator    | طبقه بندی: دانستنی های شهر، اماکن گردشگری،     |
نظرات()