تاریخچه فرهنگی شهرستان مهاباد

تار تاریخچه فرهنگ و تعلیم در شهرستان مهاباد مانند سایر نقاط ایران به دو دوره تقسیم می گردد :

1- دوره مدارس فیضیه
2- دوره مدارس به طرز نوین

   اطلاعاتی که راجع به مدارس قدیم جمع آوری شده تا سال 1089 هجری قمری پیش می رود که در مسجد جامع مهاباد (مسجد سرخ) دایر و مدرس آن مرحوم «ملاجامی» بوده که مقبره اش امروزه در میدان ملاجامی مهاباد پابرجا می باشد. پس از فوت او چند نفر از شاگردانش عهده دار تدریس شدند. اما اولین دبستانی که در سال 1335 هجری قمری در شهرستان مهاباد افتتاح شده، «دبستان سعادت» می باشد که توسط آقای «مکرم الملک قائم مقام طباطبایی» فرماندار تبریز تأسیس گردید.

 

مسجد سر خ مهاباد

   مسجد جامع مهاباد که به نام مدرسه شاه سلیمان نیز معروف است از زیبا ترین و جالب ترین آثار تاریخی به جای مانده از دوران صفوی در منطقه غرب و شمال غرب ایران است.

 

این مسجد در سال 1089 هجری قمری در زمان حکمرانی بداق سالطان مکری در مهاباد ساخته شده است. مساحت آن 1259 متر مربع می باشد. شبستان زیبای آن مقدمه ای بر شبستان مسجد وکیلی شیراز است دارای ده ستون سنگی نخودی رنگ است که ارتفاع هر یک از آنها 2 متر و 60 سانتی متر است و سقف سر ستونها مربع شکل که طول هر ضلع آن 70 سانتی متر است.


   غیر از پایه های مسجد و ستونها و کف حجره های بیرونی که از این نوع سنگها پی ریزی شده اند بقیه بنا کلا از آجر قرمز چهار گوش، گچ، ملات و شن است.


   پشت بام اصلی مسجد را 18 گنبد آجری نیم کره ای پوشانده است. طول مسجد 37 متر و عرض آن 35 متر است.


   دیواره های غربی و شرقی آن مجموعا 12 پایه دارند که هر دیواره آن مشتمل بر شش طاق است و دیواره های شمالی و جنوبی 6 پایه دارند که هر دیواره مشتمل بر 3 طاق است.

 
   هم اکنون این مسجد که در قلب شهر قرار دارد جایگاه برپایی نماز جمعه شهرستان مهاباد است.

 

یخچه فرهنگی شهرستان مهاباد

نوشته شده در تاریخ شنبه 21 خرداد 1390    | توسط: admin administrator    | طبقه بندی: اماکن گردشگری، دانستنی های شهر،     |
نظرات()